2020-03-12

Pandemia koronawirusa COVID-19

 

Wiceprezes Zarządu KSM:

mgr Zbigniew Olejniczak

 

Z podawanych na bieżąco komunikatów w codziennych mediach czytelnicy „Wspólnych Spraw" zaznajamiają się ze stanem aktualnym zagrożeń zdrowia i życia związanych z (ogłoszoną 11 marca 2020 roku przez Światową Organizację Zdrowia - WHO) pandemią koronawirusowej choroby COVID-19, którą wywołuje koronawirus SARS-CoV-2. Poznają także decyzje podejmowane przez władze państwowe i samorządowe z nakazem ich obowiązkowego wykonywania (zgodnie ze „specustawą" – o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji – uchwaloną 2 marca 2020 roku (Dz. U. 2020 poz. 374).

 

To działania bez precedensu. Stawką jest zdrowie i życie milionów ludzi. W tym także każdego z nas – członków Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej i naszych rodzin. Nim przedstawię Państwu działania podjęte przez KSM (tekst oddaję do druku 11.03.), które mogą być modyfikowane w miarę rozwoju sytuacji, nieco zdań wyjaśniających co to takiego jest pandemia i czym się różni od dość często używanego słowa epidemia.

 

Epidemia – to występowanie w określonym czasie i na określonym terenie przypadków zachorowań lub innych zjawisk związanych ze zdrowiem w znacznej liczbie, większej niż się spodziewano. Samo słowo z greckiego epi znaczy „na", a demos „lud". Choroba spada na wielu ludzi. Natomiast o pandemii (z greckiego pan znaczy „wszyscy") mowa jest wtedy, gdy choroba zakaźna rozprzestrzenia się w tym samym czasie w różnych środowiskach, na dużym obszarze, na różnych kontynentach. Choroba zagraża wszystkim ludziom. Pandemia to pojęcie, w którym istnieje przekonanie, że cała populacja świata prawdopodobnie będzie narażona na tę infekcję, a potencjalnie część z niej zachoruje i bardzo wielu umrze.

 

Najgroźniejszymi pandemiami w XX i XXI wieku były grypy: tzw. hiszpanka, która rozpoczęła się w USA i głównie z żołnierzami amerykańskimi podczas I. wojny światowej została przeniesiona do Europy (1918–1919) – ponad 50 mln zgonów na całym świecie; azjatycka (1957) z ok. 1 mln zgonów na całym świecie; Hong-Kong (1968) – ok. 1 mln zgonów na całym świecie; pandemia grypy A/H1N1 (2009–2010) – 150–580 tys. zgonów.

 

Nie będę Państwu przytaczał wypowiedzi czołówki władz naszego państwa – prezydenta, premiera, ministra zdrowia, a także podawanych do wiadomości publicznej rozporządzeń, komunikatów i najróżniejszych informacji, które zostały już od początku roku przekazane polskiemu społeczeństwu. Śledzicie to Państwo na bieżąco. Z początku zapewne z niedowierzaniem, a w miarę upływu czasu z rosnącym niepokojem.

 

Dokonam jedynie rekapitulacji najważniejszych decyzji wprowadzonych w skali całego państwa do 11 marca. W dniu, w którym otrzymacie do ręki niniejsze papierowe wydanie „Wspólnych Spraw", decyzji może być więcej. Uszczegółowię je jednocześnie decyzjami podjętymi przez władze samorządowe Katowic.

 

Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostało czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie prowadzą zajęć dydaktyczno-wychowawczych. 12 i 13 marca były dniami przejściowymi, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie było zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a jedynie działania opiekuńcze. Od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie uczęszczają do szkół. Od 16 marca wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Zawieszenie dotyczy funkcjonowania szkół, przedszkoli oraz placówek pracy pozaszkolnej. Wszystkie szkolne spotkania, imprezy, zebrania, zajęcia pozalekcyjne od 12 marca zostały odwołane.

 

W całym kraju zawieszona została wszelka działalność placówek kulturalnych – teatrów, oper, filharmonii, muzeów, kin i innych instytucji. Odwołane zostały imprezy kulturalne, jak koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe i turystyczne. Także w Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej zawieszona została do 25 marca działalność imprezowa we wszystkich klubach i salach integracyjnych. Mecze sportowe w całym kraju jeśli się odbywają, to jedynie bez udziału publiczności. Zajęcia odwołane zostały na uczelniach wyższych. Władze zaapelowały do organizatorów wszelkich zgromadzeń publicznych, by w miarę możliwości odwoływali tego typu wydarzenia, a do społeczeństwa, by świadomie unikało uczestniczenia w zdarzeniach grupujących ludzi. Szpitale poinformowały o odwołaniu przeprowadzania tak zwanych planowanych zabiegów medycznych. Zakazane zostało odwiedzanie chorych poza szczególnymi, krytycznymi przypadkami. Ograniczone zostały spotkania, zajęcia i imprezy adresowane do seniorów będących przecież grupą wiekową szczególnie narażoną na zaatakowanie przez szerzącą się pandemię. Do seniorów wystosowano apel, by swoje mieszkania opuszczali tylko w przypadkach naprawdę koniecznych. Jednocześnie zaapelowano o rodzinną i sąsiedzką pomoc dla osób starszych.

 

Władze Katowic przekazały do wiadomości mieszkańców, że w przypadku stwierdzenia u siebie objawów, które mogą przypominać objawy koronawirusa (głównie: gorączka, suchy kaszel, duszności, bóle mięśni) należy w pierwszej kolejności skontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (kontakt telefoniczny: od poniedziałku do piątku od godz. 07:00 do 15:00 tel: (32) 253 24 61, (32) 253 24 99, (32) 253 24 58); posiadającą całodobową infolinię: 660 686 917. Dopiero na podstawie takiej rozmowy i oceny indywidualnej sytuacji zostaną podjęte decyzje co do dalszych działań. Kontaktować powinny się także osoby wracające z krajów, w których istnieją zwiększone ogniska koronawirusa lub takie, które zetknęły się z osobami powracającymi z takich państw.

 

Ponieważ pandemii towarzyszy zrozumiałe zaniepokojenie społeczne, władze apelują, żeby nie dawać wiary najróżniejszym pogłoskom i niesprawdzonym informacjom, których szczególnie wiele jest w internecie. Zalecono korzystanie wyłącznie z oficjalnych źródeł, którymi są m. in. ogłoszenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.gis.gov.pl) oraz Ministerstwa Zdrowia (www.gov.pl/koronawirus).

 

Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa – wzorem władz państwowych i miasta Katowice – prosi członków Spółdzielni, wszystkich mieszkańców jej zasobów – o ograniczenie (w miarę możliwości) w okresie trwania zagrożenia pandemią udawania się do siedzib administracyjnych KSM w osiedlach, do dyrekcji oraz do Zakładów Celowych. Prosimy o maksymalne korzystanie z linii telefonicznych oraz kontaktu poprzez internet. Od wielu lat, w każdym wydaniu „Wspólnych Spraw" (oczywiście w niniejszym także), na stronie 2 publikowany jest blok „ważnych informacji, adresów i telefonów". Proszę o sięganie do tego wykazu. Nie ma powodu, by te informacje w „Gorącym Temacie" powtarzać.

 

Informuję i zapewniam, że KSM (wraz ze swoimi jednostkami) prowadzi normalną obsługę mieszkańców, a wdrożone działania mają na celu zminimalizowanie ryzyka ewentualnej infekcji. Przy stanowiskach obsługi mieszkańców montowane są urządzenia minimalizujące kontakt pracowników z interesantami Spółdzielni. Jednocześnie prosimy w trakcie obecności w którejkolwiek siedzibie Spółdzielni o zachowanie – zgodnie z zaleceniem Głównego Inspektora Sanitarnego – odpowiedniego dystansu zarówno od pracowników, jak również od innych osób oczekujących na obsługę.

 

Bardzo wiele pośród informacji związanych z pandemią koronawirusową jest wskazówek mogących pomóc w zabezpieczeniu się przed zarażeniem się tą chorobą. Stosujmy je! Na czele jest wielokrotne mycie rąk, stosowanie środków dezynfekcyjnych, zakładanie cienkich rękawiczek lateksowych przy opuszczaniu mieszkania, a już zawsze wtedy, gdy trzeba zrobić zakupy w markecie lub korzystać z komunikacji publicznej. Miejmy przy sobie chusteczki dezynfekujące i ich używajmy do wycierania rąk czy uchwytu wózka sklepowego. Także natychmiast po wyjściu ze sklepu i wejściu do swego samochodu, jeśli się z takiego korzysta. Czystość i higiena są największą ochroną przed tym wirusem.

 

Czystość rozumiana nie tylko w zakresie własnych dłoni, ale znacznie szerzej. Mam tu na myśli całokształt poczynań związanych z tak zwaną kwestią śmieciową. Wielokrotnie pisałem o tym w „Gorącym Temacie", ale tym razem zwracam uwagę nie na zasadniczy cel – czyli na segregacje odpadów, ale na higienę, jaka winna towarzyszyć tak prostej przecież czynności, jaką jest wysypywanie (wkładanie) odpadów do poszczególnych pojemników. Zadbajmy natychmiast – i niech to stanie się to już nieodłączną od naszego zachowania zasadą – o to, by po wrzuceniu śmieci nigdy część z nich nie leżała obok kontenera. No i po czynnościach „higienicznego" pozbywania się śmieci pamiętajmy o dezynfekcji swych dłoni.

 

Ze swej strony w trosce o higienę Spółdzielnia podjęła decyzję o znaczącym zwiększeniu (co oczywiście kosztuje) częstotliwości czyszczenia i dezynfekcji „wrażliwych" elementów budynków mieszkalnych i administracyjnych oraz klubów – a w szczególności miejsc najczęściej używanych (dotykanych) przez ludzi – w tym kaset domofonów przy wejściach, klamek, poręczy, oparć, blatów, kabin dźwigów osobowych. Tu jeszcze uwagi natury higienicznej: na przyciski nie naciskajmy opuszkiem palca a kostką w zgięciu palca, tam gdzie się to technicznie da otwierajmy drzwi zamkniętą pięścią lub biodrem, nie chwytajmy za klamkę (chyba, że nie istnieje inny sposób otwarcia drzwi),

 

W tej niewątpliwe bardzo trudnej sytuacji społecznej w jakiej się znaleźliśmy, Spółdzielnia apeluje do swoich członków o prawdziwą solidarność będącą przecież jednym z fundamentów międzynarodowego ruchu spółdzielczego. O dobrosąsiedzką, wzajemną pomoc. Sprawy drobne, proste urastają bowiem niekiedy ludziom będącym w potrzebie (zwłaszcza starszym wiekowo) do wielkości przeszkód nie do przebycia. A tymczasem życzliwa dłoń sąsiada może bardzo wiele pomóc i rozwiązać. Wspierajmy się wzajemnie.

 

Uniknięcia kontaktu z koronawirusem oraz dużo, dużo zdrowia i wytrwałości życzę wszystkim Szanownym Czytelnikom.

 

Z poważaniem

ZBIGNIEW OLEJNICZAK     

 
 
Wiadomości


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Więcej informacji: Polityka prywatności (Cookies-RODO)