Moje refleksjeTemat dnia
Nr 207 Nr 208-209 Nr 210
   
NASZE, WSPÓLNE SPRAWY...
NOWE MIESZKANIA I GARAŻE
PRZETARG NA GARAŻE PRZY UL ŚCIGAŁY
AKTUALNA OFERTA MIESZKANIOWEGO BIURA POŚREDNICTWA KSM
LOKALE UŻYTKOWE DO WYNAJĘCIA OD KSM
KLUBY SPÓŁDZIELCZE W SIERPNIU
XXVII ZŁAZ RODZINNY
ZAPRASZAMY NA WYCIECZKĘ DO LWOWA

Kolory tęczy…
Międzynarodowa flaga spółdzielcza

Tęczowy sztandar, jako międzynarodowa flaga spół­dzielcza, zaproponowana została w 1923 roku  przez wybitnego teoretyka i działacza spółdzielczości we Francji prof. Charlesa Gide’a (1847-1932,  profesor uniwersytetów w Bordeaux, Montpellier i Paryżu, ekspert w kwestii międzynarodowych problemów monetarnych, autor m.in. „Zasad ekonomii społecznej” oraz „Stowarzyszeń spółdzielni konsumentów”). Barwy tęczy symbolizować miały jedność w różnorodności, moc światła oraz proces oświecenia ludu, postęp, a jej kształt łuku – bramę prowadzącą do lepszego świata, zaś w odniesieniu do Międzynarodowego Związku Spółdzielczego – jedność Związku, przy zachowaniu pluralizmu i różnorodności organizacji członkowskich.
O konieczności wprowadzenia flagi dyskutowano już od Kongresu MZS w Bazylei w 1921 roku, mając na uwadze lepsze propagowanie spółdzielczości, a także obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości (po raz pierwszy organizowane w l922 r.) itp.
Flaga tęczowa po raz pierwszy na forum międzynarodowym użyta została do dekoracji Wystawy Spółdzielczej w Gandawie w 1924 r. Oficjalnie przyjęta została jako symbol międzynarodowej spółdzielczości przez Komitet Wykonawczy MZS w 1925 roku, ale nigdy jednak nie została formalnie zarejestrowana jako symbol MZS. Używana była i jest szeroko przez wszystkie organizacje spółdzielcze na świecie przez następne dzie­sięciolecia, w tym także w Polsce.
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku barwy tęczy coraz powszechniej zaczęły stosować  również inne, wcale nie-spółdzielcze organizacje (np. gejowskie), co prowadziło do poważnych nieporozumień. Dlatego MZS zasugerował, by jako symbol międzynarodowej spółdzielczości używać em­blematu Jubileuszowego Kongresu MZS w Manchesterze w 1995 roku, który został bardzo pozytywnie oceniony przez uczestników. Na nowej fladze znalazł się, na białym tle, fragment łuku tęczy, z którego ulatują w powietrze gołąbki pokoju. Pod łukiem znajdują się litery skrótu nazwy MZS w jednym z oficjalnych języków MZS – najczęściej używany jest skrót angielski ICA (International Co-operative Alliance).
Nadmienić tu trzeba, że ICA założony został w 1895 roku i jest niezależną, pozarządową organizacją łączącą i reprezentującą spółdzielców z całego globu. Jest on jednocześnie największą pozarządową organizacją na świecie. Członkami ICA są krajowe i międzynarodowe organizacje spółdzielcze wszystkich sektorów gospodarki – od rolnictwa przez bankowość, rybołówstwo, ochronę zdrowia, budownictwo mieszkaniowe, przemysł, ubezpieczenia, turystykę i po zrzeszenia konsumentów. ICA zrzesza obecnie 224 organizacje członkowskie z 92 krajów, reprezentujące  ponad 800 milionów osób z wszystkich kontynentów. Spółdzielczość zapewnia przy tym egzystencję dla ok. 3 miliardów ludzi, a zatem dla połowy populacji świata.
Ponieważ w tęczy na nowej fladze z jubileuszu stulecia ICA jest tylko 6 kolorów (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, ciemno-niebieski), podczas gdy prawdziwa tęcza liczy ich siedem, dlatego litery ICA pod tęczowym łukiem mają siódmy kolor – fioletowy. Flaga w takim kształcie jest obecnie stosowana przez MZS i coraz powszechniej wprowadzana przez organizacje spółdzielcze na całym świecie.
Barwy tęczy wykorzystywane są oczywiście w symbolach (logach) różnego rodzaju zdarzeń spółdzielczych, tak o znaczeniu ogólnoświatowym jak i lokalnym. Przykładem, na skalę globalną, mogą być tęczowe emblematy (chociaż z liternictwem nie zawsze fioletowym): ubiegłorocznego, światowego Zgromadzenia ICA w Singapurze (14-19 października 2007), tegorocznego Nadzwyczajnego Zgromadzenia ICA w Rzymie (w dniach 5-6 czerwca 2008), tegorocznej wystawy ICA (EXPO’2008), jaka w dniach od 23 do 25 października odbędzie się w Lizbonie, a także globalnej inicjatywie ICA rankingu 300 najlepszych firm. W Polsce pod łukiem tęczowym, wymiennie z literami ICA, stosuje się też słowa: SPÓŁDZIELCZOŚĆ POLSKA.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SPÓŁDZIELCZOŚCI
KAMERY NA OSIEDLACH
ODWIEDZAMY OSIEDLA KSM: ZAWODZIE
PROBLEMY OSIEDLOWYCH SPOŁECZNOŚCI
KARYGODNE DEWASTACJE
AKTUALNY RAPORT UWŁASZCZENIOWY
80 LAT LOTNISKA NA MUCHOWCU
OSIEDLOWE WAKACJE BOGATE W IMPREZY
PROPOZYCJE KLUBÓW NA LATO
95 LAT BOGUCICKIEJ PODSTAWÓWKI
SPORTOWA INAUGURACJA AKCJI LATO
MIĘDZYNARODOWA FLAGA SPÓŁDZIELCZA
WODOCIĄGI SAMORZĄDOWE
PLANY PRZEBUDOWY CENTRUM KATOWIC
NOWE LOGO KATOWIC
ZNANI I NIEZNANI
PORADY Z SZUFLADY
WAKACYJNY HOROSKOP
HARMONOGRAM ODCZYTÓW PODZIELNIKÓW I WODOMIERZY
OGŁOSZENIA DROBNE
Świąteczny „Śląsk”
DZIKI W KATOWICACH