Strategia ekonomiczna KSM pozytywnie realizowana
Przewodniczący Rady Nadzorczej KSM:
Józef Zimmermann
Przewidywana realizacja Strategii Ekonomicznej Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej w zakresie remontów na koniec 2024 roku oraz projekt planu remontów kapitalnych i modernizacji na rok 2025 była pierwszym zagadnieniem omawianym na listopadowym, plenarnym posiedzeniu Rady Nadzorczej. Jak wiadomo tegoroczne Walne Zgromadzenie podjęło uchwałę o „Aktualizacji Strategii Ekonomicznej na KSM na lata 2024 - 2033". Rada Nadzorcza zajęła się stopniem jej realizacji.
Gwoli przypomnienia – Strategia Ekonomiczna KSM to autorski pomysł naszej Spółdzielni wdrożony w życie w 1997 roku. Ujęte w niej zadania obejmują zawsze perspektywiczny okres 10-letni, licząc dany bieżący rok kalendarzowy jako pierwszy. Jest to więc program „kroczący" – ukierunkowujący działania liczone „od dziś" w skali najbliższych 10 lat.
Materiały w tym zakresie przygotowane i przedłożone przez Zarząd KSM były z wyprzedzeniem omawiane i rozpatrywane na wspólnym posiedzeniu trzech komisji: Gospodarki Zasobami Spółdzielni, Rewizyjnej oraz Inwestycyjno-Technicznej. Rada po analizie dokumentacji oraz po zapoznaniu się z wnioskami komisji wydała dwie pozytywne opinie, w następującym brzmieniu:
- Rada Nadzorcza przyjmuje do wiadomości informację Zarządu o przewidywanej realizacji Strategii Ekonomicznej KSM w zakresie remontów na koniec 2024 roku – fundusz remontowy część „A";
- Rada Nadzorcza KSM przyjmuje do wiadomości przedstawiony przez Zarząd wstępny projekt planu rzeczowo-finansowego remontów kapitalnych i modernizacji na rok 2025 w części „A".
Następnie Rada analizowała „Informację Zarządu dotyczącą realizacji obowiązku informowania członków o działalności Spółdzielni i związanych z tym kosztów". Opracowany w tej kwestii materiał był przedmiotem wcześniejszych obrad komisji: Rewizyjnej oraz Samorządowo - Statutowej.
W konkluzji swej debaty Rada Nadzorcza pozytywnie zaopiniowała przedstawioną informację dotyczącą realizacji obowiązku informowania członków o działalności Spółdzielni i związanych z tym kosztów. Pozytywnie oceniła różnorodność stosowanych w KSM form komunikacji z członkami, obejmujących: wydawanie miesięcznika „Wspólne Sprawy" (w wersji papierowej i elektronicznej), prowadzenie strony internetowej KSM oraz Facebooka.
Zdaniem komisji – w chwili obecnej – niezbędne jest dalsze utrzymanie papierowego wydania „Wspólnych Spraw", docierających z informacją o Spółdzielni do sporej grupy członków, głównie w wieku senioralnym, którzy nie korzystają z cyfrowych form komunikacji. Przypomnieć tutaj warto, iż miesięcznik KSM ukazuje się od maja 1990 roku i należy do grona pionierskich wówczas czasopism spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce, która przechodziła wtedy fundamentalne zmiany społeczno-gospodarcze.
Publikacjom we „Wspólnych Sprawach" od założenia czasopisma przyświecają cele: informacyjny, edukacyjny i opiniotwórczy. Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa realizuje w ten sposób swoje statutowe zadanie docierania z informacją o sprawach Spółdzielni do jej członków. „Wspólne Sprawy" są adresowane do ogółu członków KSM, o czym stanowi już zapis w główce winietowej: „Gazeta Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Otrzymują wszyscy członkowie KSM."
Na łamach „Wspólnych Spraw" przekazywany jest szeroki zakres tematyczny informacji o życiu Spółdzielni, o wszechstronnych i wielorakich działaniach organów samorządowych KSM, o zmianach obowiązujących przepisów, jak również bieżące komunikaty i podstawowe informacje dotyczące kontaktu i łączności ze Spółdzielnią (godziny urzędowania, telefony, itp.). Miesięcznik zawiera również kierowane do członków (i do osób spoza Spółdzielni) oferty przygotowane przez Mieszkaniowe Biuro Pośrednictwa, a dotyczące pozyskania spółdzielczych lokali, korzystania z usług Zakładów Celowych, a także możliwości świadczenia usług na rzecz Spółdzielni.
Kolejne funkcje miesięcznika tworzą zadania edukacyjne – czyli przedstawianie faktów z równoczesnym objaśnianiem przepisów prawnych, uzasadnianiem decyzji i przybliżaniem mechanizmów funkcjonowania spółdzielczości. Ważne są teksty opiniotwórcze mające za cel pobudzanie opinii publicznej w ważnych dla środowiska kwestiach, takich jak wyrażanie poglądów spółdzielców wobec zewnętrznych decyzji i uwarunkowań – w tym działań państwowych, ustawodawczych, decyzji samorządu terytorialnego – wpływających na sytuację w Spółdzielni.
Publikacje zawarte we „Wspólnych Sprawach" są niejednokrotnie cytowane, a nawet w całości przedrukowywane przez gazety innych spółdzielni mieszkaniowych, w tym ogólnopolskie czasopismo branżowe „Domy Spółdzielcze". Istotne jest także to, iż w niektórych procesach sądowych Spółdzielnia powołuje się na informacje zawierane we „Wspólnych Sprawach", które niejednokrotnie stanowią dowód w sądzie.
Po tej dogłębnej analizie Rada Nadzorcza zaakceptowała i pozytywnie oceniła stosowane w Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej formy komunikacji z członkami.
Drodzy Czytelnicy! Radę Nadzorczą tworzą jak wiadomo członkowie Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej wybrani spośród ogółu na Walnym Zebraniu. Tkwimy przeto głęboko w znajomości różnorakich problemów funkcjonowania Spółdzielni. Dbamy o jej jak najlepsze (i przy tym możliwie jak najmniej kosztowne) zarządzanie, a także pomyślny rozwój. Te nasze działania służą dobru każdego z członków i mieszkańców zasobów KSM. Dlatego wybiegając myślami w przód, do Nowego 2025 Roku – życzymy całej naszej społeczności spółdzielczej, by każdemu dobrze się mieszkało, by więzi sąsiedzkie były miłe, by wszystkim się darzyło. A w tym, kończącym się już roku – życzymy wszystkim radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
Z poważaniem JÓZEF ZIMMERMANN
|