|
KOMUNIKAT
O WYBORACH DO RADY NADZORCZEJ KSM
na kadencję w latach 2026-2029
Stosownie do przepisów Statutu Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej kadencja obecnej Rady Nadzorczej obejmująca lata 2023-2026 kończy się z upływem Walnego Zgromadzenia w 2026 roku. Wybory do Rady Nadzorczej na nową kadencję w latach 2026-2029 zostaną przeprowadzone na tegorocznym Walnym Zgromadzeniu, które odbędzie się w dniach: 18.06., 19.06., 22.06., 23.06., 24.06., 25.06., 26.06., 29.06., 30.06.2026 r.
-
Rada Nadzorcza uchwałą nr 7/2026 z dnia 28.04.2026 r. (na podstawie § 87 ust. 2 i § 89 ust. 9 Statutu KSM):
-
dokonała podziału terytorialnego zasobów Spółdzielni na okręgi wyborcze (17 okręgów),
-
ustaliła liczebność Rady Nadzorczej na kadencję w latach 2026-2029 w ilości 22 osób,
-
ustaliła ilość mandatów przypadających na poszczególne okręgi wyborcze.
-
Czynne i bierne prawo wyborcze (§ 12 pkt 1, § 71 ust.1, § 104a ust.5 i § 104b Statutu KSM):
Każdemu członkowi Spółdzielni posiadającemu pełną zdolność do czynności prawnych przysługuje czynne i bierne prawo wyborcze.
Wybory do Rady Nadzorczej dokonywane są w głosowaniu tajnym spośród nieograniczonej liczby kandydatów – członków Spółdzielni.
Do Rady Nadzorczej nie mogą kandydować osoby – członkowie Spółdzielni, którzy:
-
są członkami Zarządu,
-
pozostają w stosunku pracy (są pracownikami Spółdzielni),
-
są kierownikami bieżącej działalności gospodarczej Spółdzielni lub pełnomocnikami Zarządu,
-
pozostają z członkiem Zarządu lub kierownikiem bieżącej działalności gospodarczej Spółdzielni w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej i w drugim stopniu linii bocznej,
-
prowadzą działalność konkurencyjną wobec Spółdzielni,
-
zalegają z opłatami za lokale,
-
byli członkami Rady Nadzorczej przez 2 kolejne kadencje Rady Nadzorczej (tj. w latach 2020-2023, 2023-2026).
Osoba kandydująca w wyborach do Rady Nadzorczej obowiązana jest złożyć na piśmie stosowne oświadczenie w tych sprawach.
-
Zgłoszenia kandydatów (stosownie do § 76 ust. 3 Statutu KSM):
-
Członkowie Spółdzielni mają prawo zgłaszać kandydatów w wyborach do Rady Nadzorczej,
-
Kandydatów do Rady Nadzorczej można zgłaszać w formie pisemnej w terminie i miejscu określonym w § 76 ust. 3 i 4 Statutu KSM (do 15-go dnia przed terminem pierwszej części Walnego Zgromadzenia, tj. do dnia 03.06.2026 r.) m.in. w Kancelarii Spółdzielni przy ul. Klonowej 35c (pokój nr 3), względnie w siedzibie Spółdzielni w Dziale Organizacji i Samorządu (pokój nr 36, 36a), drogą pocztową, przy czym liczy się data faktycznego wpływu zgłoszenia do Spółdzielni. Zgłoszenia przekazane bądź przesłane po wskazanym terminie nie będą brane pod uwagę.
-
Zgłoszenie indywidualne osoby kandydującej do Rady Nadzorczej powinno zawierać: imię i nazwisko kandydata, numer członkowski KSM oraz nazwę osiedla (okręgu wyborczego), z którego kandyduje, dane identyfikacyjne członków popierających kandydata, tj. ich imiona i nazwiska poparte własnoręcznymi podpisami rekomendujących - w liczbie co najmniej 20 członków Spółdzielni wraz z ich adresami zamieszkania albo poparcie udzielone stosowną uchwałą Rady Osiedla bądź uchwałą ustępującej Rady Nadzorczej.
Ponadto Kandydat do Rady Nadzorczej powinien - pod rygorem pominięcia zgłoszenia – wyrazić pisemną zgodę na kandydowanie do Rady Nadzorczej KSM ze wskazaniem okręgu wyborczego, tj. tego, z którego ubiega się o mandat członka Rady Nadzorczej i oświadczenie (kandydata), że nie zachodzą ustawowe bądź statutowe przeszkody jego członkostwa w Radzie Nadzorczej oraz, że nie posiada zobowiązań w płatnościach wobec Spółdzielni. Oświadczenie Kandydata powinno być dołączone do zgłoszenia.
W związku z planowaną - przed rozpoczęciem Walnego Zgromadzenia KSM - prezentacją osób kandydujących do Rady Nadzorczej KSM w specjalnym wydaniu gazety „Wspólne Sprawy” (w tym, także w jej wersji elektronicznej) uprzejmie prosimy o dostarczenie również zdjęcia kandydata (o wymiarze 35x45 mm).
Dla ułatwienia procedury zgłaszania kandydatów na członka Rady Nadzorczej Spółdzielnia udostępnia druki:
-
zgłoszenia,
-
oświadczenia
-
lista poparcia osoby kandydującej do Rady Nadzorczej
do odbioru w Administracjach Osiedli lub w siedzibie Spółdzielni przy ul. Klonowej 35 c – w Dziale Organizacji i Samorządu (pok. 36, 36a).
-
Wybory poprzez głosowanie (§ 82 i § 87 Statutu KSM):
Wybory do Rady Nadzorczej dokonywane są w głosowaniu tajnym przy użyciu ostemplowanych pieczęcią Spółdzielni kart wyborczych. Karty będą zawierać imiona i nazwiska wszystkich kandydatów do Rady Nadzorczej w kolejności alfabetycznej, z podziałem na okręgi wyborcze. Karty wyborcze będą jednakowej treści na każdej części Walnego Zgromadzenia .
Każdemu członkowi Spółdzielni w głosowaniu tajnym przysługuje jeden głos. Czynne prawo wyborcze tj. prawo do głosowania w wyborach do Rady Nadzorczej mają tylko członkowie Spółdzielni.
Pełnomocnicy członków Spółdzielni będących osobami fizycznymi nie mogą brać udziału w głosowaniu, którego przedmiotem jest wybór członka Rady Nadzorczej.
Głosując na swojego kandydata do Rady Nadzorczej każdy z członków zaznacza znakiem „X” nazwisko tylko jednego kandydata z całej listy, tzn. tego na którego głosuje. Jeżeli głosujący zaznaczy na karcie wyborczej więcej niż jednego kandydata to taka karta będzie uważana za nieważną. Nieważną będzie też karta uszkodzona lub zniszczona w taki sposób, że nie można ustalić na kogo głosujący oddał głos, lub gdy na karcie znajdują się dopisane inne osoby.
Karty wyborcze wręcza uprawnionym do głosowania Komisja Mandatowo-Skrutacyjna wybrana odrębnie (zgodnie z porządkiem obrad) w każdej części Walnego Zgromadzenia.
Głosowanie będzie się odbywało poprzez osobiste wrzucenie „karty wyborczej” do urny w obecności Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej. Po zakończeniu „oddawania głosów” Komisja Mandatowo-Skrutacyjna ustala liczbę wrzuconych kart, co jest równoznaczne z liczbą oddanych przez głosujących „głosów” a następnie wszystkie karty wyborcze wraz z protokołami komisji mandatowo-skrutacyjnej przekazuje do depozytu notariuszowi, który ma obowiązek przechować je - do czasu posiedzenia kolegium Walnego Zgromadzenia.
Wyniki głosowania na podstawie wszystkich protokołów i kart wyborczych przekazanych przez notariusza ustala kolegium Walnego Zgromadzenia.
W skład Rady Nadzorczej jako wybrani w głosowaniu tajnym wchodzą te osoby, które łącznie na wszystkich częściach Walnego Zgromadzenia uzyskały największą liczbę głosów w danym okręgu wyborczym, w ramach przypadających na ten okręg mandatów.
Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów otrzyma taką samą liczbę głosów, co powodowałoby przekroczenie liczby mandatów do obsadzenia w danym okręgu, w skład Rady Nadzorczej wchodzi ten z kandydatów, który posiada najniższy numer członkowski.
ZARZĄD
KATOWICKIEJ SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ
|