Moje refleksjeTemat dnia
Nr 215 Nr 216 Nr 217
   
NASZE, WSPÓLNE SPRAWY...
JUŻ PONAD 7 TYSIĘCY UWŁASZCZEŃ
CENTRUM ZARZĄDZAJĄCO-USŁUGOWE CZ. 3
FERIE, KARNAWAŁ I WALENTYNKI
ELEMENTARZ PARLAMENTARNY POSŁA MARKA PLURY
MUZEUM ŚL. ZAPRASZA
FUNDACJA KSM - SENIORZY POZNAJĄ TAJNIKI KOMPUTEROWE
LEX CIVIS
FILHARMONIA ŚLĄSKA ZAPRASZA
GODZINY PRACY KSM W WIELKI PIĄTEK
UBYWA KATOWICZAN

Muzeum Śląskie zaprasza na niezwykłą wystawę
W świecie fotografii
Haliny i Leonarda Idziaków

Na zdjęciu: jeden z fotogramów, czarno-biały w oryginale, jakie prezentowane są na wystawie małżeństwa Idziaków

Muzuem Śląskie (Katowice, aleja Wojciecha Korfantego 3) zaprasza na swoją najnowszą wystawę: „Inspiracje. W świecie fotografii Haliny i Leonarda Idziaków”.
Katowicka historia rodziny zaczęła się w 1930 roku, kiedy Józef Holas zakupił powstały w roku 1887 zakład fotograficzny Langego w Katowicach. Atelier „Foto-Holas” prowadzone przez małżeństwo Józefa i Karolinę Holasów przez dziesiątki lat było jednym z najbardziej renomowanych zakładów na Śląsku. Do rodziny Holasów w 1937 roku dołączył Leonard Idziak, zawodowy fotograf, który poślubił Halinę Holas.
Po śmierci ojca Halina Holas-Idziakowa została współwłaścicielem zakładu i przez długie lata wraz z mężem zarządzała firmą. W rękach rodziny zakład pozostawał do roku 2002, w którym przestał istnieć. W tym czasie małżonkowie Halina i Leonard Idziakowie realizowali swoją działalność artystyczną oraz brali czynny udział w tworzeniu zrębów organizacji twórczej fotografików na Śląsku.
Muzeum Śląskie przygotowało świetną wystawę poświęconą fotografiom obojga państwa Idziaków, jaka będzie czynna do 10 kwietnia 2009 roku, a którą warto, ba wręcz potrzeba obejrzeć każdemu katowiczaninowi. Zwłaszcza tym, którzy pamiętają firmę „Foto-Holas”. Z bogatego dorobku fotografików prezentowane są prace zaświadczające o dwóch głównych motywach ich inspiracji, którymi były Śląsk oraz własna rodzina i dzieci.
Fotogramy te, powstałe w tej specyficznej atmosferze, mają swoją „duszę”. Z zastanej przestrzeni – jak stwierdza kurator wystawy Danuta Kowalik-Dura  – wydobywają ład, harmonię, nastrój, akceptację świata i eksponowanie jego piękna. Odnajdujemy w nich bogactwo relacji zachodzących między ludźmi, oraz ich otoczeniem, (przyrodą i przemysłem), pomiędzy rodzicami oraz ich dziećmi. Wśród fotografii na wystawie znajdują się też takie, które są pokazywane publicznie po raz pierwszy.
Wystawa ta, otwarta 27 lutego – dodać należy - zainaugurowała IV edycję Festiwalu Sztuki Filmowej „Celuloid, Człowiek, Cyfra” poświęconą twórczości Sławomira Idziaka, urodzonego w 1945 roku syna państwa Idziaków, wybitnego filmowca o międzynarodowej sławie. 1 marca, w katowickim Kinoteatrze „Rialto” odbył się benefis Sławomira Idziaka. Fetowano na nim scenarzystę i reżysera, a przede wszystkim znakomitego operatora filmowego, twórcę, którego zdjęcia filmowe znane są i cenione na całym świecie.
Okazją było 40-lecie ukończenia przez S. Idziaka „łódzkiej filmówki”, czyli Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera (bo taka jest jej obecna nazwa). Idziak debiutował jako operator w Studio Małych Form Filmowych „Semafor”. Przez lata współpracował w Polsce jako operator z takimi reżyserami, jak Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi i Andrzej Wajda. Realizował filmy w wielu krajach świata, a w latach 90. rozpoczął pracę w Stanach Zjednoczonych. W 2001 roku był nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu „Helikopter w ogniu” (Blackhawk down). Z innych znanych, a niedawnych filmów kręconych przez S. Idziaka wymienić można
„Harry`ego Pottera i Zakon Feniksa (2007 r.), Króla Artura (2004) oraz „Dowód  życia (2000).

PROBLEMY OSIEDLOWYCH SPOŁECZNOŚCI
STYCZEŃ BEZ DEWASTACJI
POŻEGNANIA - MONSIGNORE JERZY PAWLIK
ZNANI I NIEZNANI - MICHAŁ KASZUBA
PORADY Z SZUFLADY
HOROSKOP OD 15 MARCA DO 15 KWIETNIA 2009 ROKU
HARMONOGRAM ODCZYTÓW PODZIELNIKÓW I WODOMIERZY
OGŁOSZENIA DROBNE
ERRATA
GDZIE USUWAĆ ELEKTROŚMIECI?